05 01 2011

İNSAN MÜHENDİSLİĞİ...

                   

Kitabın Adı: İnsan Mühendisliği

Kitabın Yazarı: Nüvit OSMAY

Kitabın Türü: Kişisel Gelişim

Yayınevi: Alfa Yayınevi-17. Basım-Mart 2010

Kitabın Sayfası:576

Yazar Hakkında: 1910 yılında İstanbul’da doğdu. Almanya’da makine mühendisliği öğrenimi gördü. Kaynak mühendisliği üzerine ihtisas yaptı. Bu ihtisasın sonunda Nüvit Osmay’ın çizdiği projeye göre, “Türkiye’nin biricik kaynakçı yetiştirme merkezi” Eskişehir Cer Atölyesinde kuruldu. Buradan yüzlerce kaynakçı yetişti. Kendisinin en çok iftihar ettiği çalışma budur.

 

Otuzyedi yıl Devlet Demiryollarında Makine Mühendisi olarak görev yapan Osmay, Personel Dairesi Başkanlığı, Müdürler kurulu üyeliklerinde de bulundu.

 

1969 yılında emekliye ayrıldı. 1980 yılına kadar kısa adı TÜBİTAK olan, Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu’nun yayınladığı “Bilim ve Teknik” dergisinin editörlüğünü yaptı. Derginin trajını 15 binden, 95 bine çıkardı.

 

“İnsanı insan yapan, okuldan sonra edindiği bilgilerdir” diyen Nüvit Osmay’ın yürekten severek, başarıyla sürdürdüğü çalışması, 1964 yılında Halkevleri Genel Merkezinde başlattığı D.K.D. (Düşün, Konuş, Dinle) Toplum Önünde Söz Söyleme Kurslarıdır. Amerika’da iken ünlü “Dost Kazanma” yazarı Dale Carnegie ile tanışmış, orada onun bütün kurslarına katılmış ve öğretmen sertifikası almayı başarmıştır. İşte D.K.D., bu çalışmaların bir ürünüdür.

 

Hayatının her basamağında, kendisini insanlar yetiştirmeye adayan Nüvit Osmay’ın en büyük dileği, D.K.D.’nin yurt çapında yayılmasıdır. Çünkü D.K.D., asgari insan ilişkilerinde birleşmeyi, toplumun çok büyük ihtiyacı olan toplum önünde iyi konuşmayı, mantıklı düşünmeyi, hoşgörüyü, karşılıklı sevgi, saygı ve dostluğu öğretmektir.

 

Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen Nüvit Osmay’ın iki kızı, bir torunu vardır. 

 

Kitap Hakkında: Türkiye’de D.K.D. (Düşün, Konuş, Dinle) “Toplum Önünde Söz Söyleme Kursları” düzenleyerek isim yapan yazar, kurslarında öğrettiği bilgilerin bir bölümünü önce 1968 yılında “İnsan ve Mühendis” adıyla yayımlanmış, 1983 yılında da bu kitabı geliştirerek ikinci baskısını yaptırmıştır. İş hayatı içinde insanı ve çevresini her yönüyle ortaya koyan kitap işletme mühendisleri, yöneticiler, memurlar, öğretmenler ve subaylar için son derece yararlı bilgilerle doludur. İnsanlarla ilgileneni görevi gereği insanlara hizmet götüren herkesi ilgilendirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Dale Carnegie’in düzenlediği kurslara katılan ve başarıyla bitiren yazar yönetim bilimini ve işletme mühendisliğini çok iyi bilmektedir. Uzun yıllar Türkiye’de devlet teşkilatında çalışmış, bürokrasimizin iyi ve kötü yanlarını görmüştür. Kitapta Türk bürokrasisindeki bozukluklara çözümler de getirilmektedir.

 

Dört bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde “İnsan, Çevresi ve İşi” başlığı altında insanla işi ve çevresi arasındaki ilişkiler, sorunlar ve çözüm yolları incelenmektedir. İkinci bölümde “İnsan Amir Rolünde” ele alınmakta, yönetim bilimiyle ilgili konular akıcı bir üslupla açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise bu defa “İnsana lider rolünde” bakılmaktadır. Kitap, “İnsan ve Eğitim” bölümüyle sona ermektedir.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı

“Kitap” Dergisi Sayı:10

301
0
0
Yorum Yaz